İDMA’da 150 milyon dolarlık ihracat bağlantısı kuruldu

Ekonomide yaşanan durgunluk ortamında düzenlenen İDMA Fuarı, şirketlere ilaç gibi geldi. 4 gün süren fuar 150 milyon dolardan fazla ihracat bağlantısının kurulmasına aracılık etti.

Değirmencilik, hububat ve bakliyat işleme sektörünün uluslararası arenadaki en büyük buluşma platformu İDMA – Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı, 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sekizinci kez kapılarını açtı. Binlerce yerli ve yabancı profesyonel yatırımcıyı ağırlayan fuar, sektör için adeta can suyu oldu.

Dünyanın 26 ülkesinden 200’den fazla markanın stant açtığı İDMA 2019 Fuarı’nda, ziyaretçiler, anahtar teslimi un, yem, pirinç, bakliyat, makarna ve bisküvi fabrikalarında bulunan her türlü makine, malzeme ve ekipmanı birebir görme ve değerlendirme imkanı buldu. Özellikle en son geliştirilen teknolojilerin ön plana çıktığı fuarda, aynı ürün grubunda farklı marka alternatiflerinin bulunması, alıcılara farklı teknolojileri kıyaslama ve avantajlı yatırımlar yapma fırsatı sundu.

400 milyar dolarlık yem, 155 milyar dolarlık buğday ve 5 milyar dolarlık un pazarı teknolojisinin görücüye çıktığı İDMA Fuarı’nın en dikkat çekici tarafı, bir kez daha yatırım amacıyla gelen ziyaretçilerin yoğunluğu oldu. Bu sayede sadece fuar esnasında, 150 milyon dolardan fazla ihracat bağlantısı kuruldu. Bugüne kadar düzenledikleri fuarlarla ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık iş bağlantısının kurulmasına aracılık ettiklerini ifade eden Parantez Group Yönetim Kurulu Başkanı Zübeyde Kavraz şunları söyledi: “Fuarımız birçok iş bağlantısının kurulmasına vesile oldu. Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Özbekistan, Almanya, Cezayir, Senegal, Umman, Sırbistan, Tunus, İspanya, Fransa, Moritanya, Madagaskar, Zambiya, Tanzanya ve Mali gibi ülkelerden gelen yatırımcılar 100’ün üzerinde un, yem, bakliyat ve depo anahtar teslim projeler için anlaşma ve ön anlaşmalara imza attı. Romanya ekibi anahtar teslim üç fabrikanın kurulması için Türk firmalarla anlaşma imzaladı. Katarlı firmalar yem fabrikaları kurmak için Türk firmalarıyla el sıkıştı.”

Fuarın, dünya değirmencilik sektörünü bir çatı altında buluşturan en büyük organizasyon olduğunu ifade eden Zübeyde Kavraz, “Yaşanan ekonomik daralmaya rağmen İDMA bu yıl da hem katılımcıyı hem de ziyaretçiyi memnun etti, fuarımız çok başarılı geçti. 2 bin 968 yabancı ziyaretçiyi ülkemize getirmeyi başardık. Fuara katılan yerli ve yabancı firmalar çok sayıda iş bağlantısı kurdu. Sadece fuar esnasında 150 milyon dolarlık ihracat anlaşmalarına imza atıldı. Fuarda kurulan bağlantılar sayesinde 350-400 milyon dolarlık daha iş bağlantısı oluşacağını umut ediyorum” diye konuştu.

EKONOMİNİN ZİRVESİNDEN TAM DESTEK
Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan İDMA Fuarı’nı ziyaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, katılımcı firmaların stantlarında incelemelerde bulundu. İhracatçı firmalarla yakından ilgilenen İsmail Gülle, yurt dışından yoğun katılımdan dolayı memnuniyetlerini dile getiren firma sahipleri adına teşekkür etti. Fuarda çok farklı yatırımcı profili ile karşılaştığını belirten Gülle, ihracatın ülke için vazgeçilmez bir enstrüman olduğunu kaydetti. Firmaların fuarda kurdukları iş bağlantılarına sevindiğini ifade eden Gülle’ye stantları ziyareti sırasında Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Başkanı Erhan Özmen ve Parantez Group Yönetim Kurulu Başkanı Zübeyde Kavraz eşlik etti.

Fuarı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal da ziyaret ederek katılımcı firmalara başarı diledi.