İDMA’da 150 milyon dolarlık ihracat bağlantısı kuruldu

Ekonomide yaşanan durgunluk ortamında düzenlenen İDMA Fuarı, şirketlere ilaç gibi geldi. 4 gün süren fuar 150 milyon dolardan fazla ihracat bağlantısının kurulmasına aracılık etti.

Değirmencilik, hububat ve bakliyat işleme sektörünün uluslararası arenadaki en büyük buluşma platformu İDMA – Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı, 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sekizinci kez kapılarını açtı. Binlerce yerli ve yabancı profesyonel yatırımcıyı ağırlayan fuar, sektör için adeta can suyu oldu.

Dünyanın 26 ülkesinden 200’den fazla markanın stant açtığı İDMA 2019 Fuarı’nda, ziyaretçiler, anahtar teslimi un, yem, pirinç, bakliyat, makarna ve bisküvi fabrikalarında bulunan her türlü makine, malzeme ve ekipmanı birebir görme ve değerlendirme imkanı buldu. Özellikle en son geliştirilen teknolojilerin ön plana çıktığı fuarda, aynı ürün grubunda farklı marka alternatiflerinin bulunması, alıcılara farklı teknolojileri kıyaslama ve avantajlı yatırımlar yapma fırsatı sundu.

400 milyar dolarlık yem, 155 milyar dolarlık buğday ve 5 milyar dolarlık un pazarı teknolojisinin görücüye çıktığı İDMA Fuarı’nın en dikkat çekici tarafı, bir kez daha yatırım amacıyla gelen ziyaretçilerin yoğunluğu oldu. Bu sayede sadece fuar esnasında, 150 milyon dolardan fazla ihracat bağlantısı kuruldu. Bugüne kadar düzenledikleri fuarlarla ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık iş bağlantısının kurulmasına aracılık ettiklerini ifade eden Parantez Group Yönetim Kurulu Başkanı Zübeyde Kavraz şunları söyledi: “Fuarımız birçok iş bağlantısının kurulmasına vesile oldu. Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Özbekistan, Almanya, Cezayir, Senegal, Umman, Sırbistan, Tunus, İspanya, Fransa, Moritanya, Madagaskar, Zambiya, Tanzanya ve Mali gibi ülkelerden gelen yatırımcılar 100’ün üzerinde un, yem, bakliyat ve depo anahtar teslim projeler için anlaşma ve ön anlaşmalara imza attı. Romanya ekibi anahtar teslim üç fabrikanın kurulması için Türk firmalarla anlaşma imzaladı. Katarlı firmalar yem fabrikaları kurmak için Türk firmalarıyla el sıkıştı.”

Fuarın, dünya değirmencilik sektörünü bir çatı altında buluşturan en büyük organizasyon olduğunu ifade eden Zübeyde Kavraz, “Yaşanan ekonomik daralmaya rağmen İDMA bu yıl da hem katılımcıyı hem de ziyaretçiyi memnun etti, fuarımız çok başarılı geçti. 2 bin 968 yabancı ziyaretçiyi ülkemize getirmeyi başardık. Fuara katılan yerli ve yabancı firmalar çok sayıda iş bağlantısı kurdu. Sadece fuar esnasında 150 milyon dolarlık ihracat anlaşmalarına imza atıldı. Fuarda kurulan bağlantılar sayesinde 350-400 milyon dolarlık daha iş bağlantısı oluşacağını umut ediyorum” diye konuştu.

EKONOMİNİN ZİRVESİNDEN TAM DESTEK
Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan İDMA Fuarı’nı ziyaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, katılımcı firmaların stantlarında incelemelerde bulundu. İhracatçı firmalarla yakından ilgilenen İsmail Gülle, yurt dışından yoğun katılımdan dolayı memnuniyetlerini dile getiren firma sahipleri adına teşekkür etti. Fuarda çok farklı yatırımcı profili ile karşılaştığını belirten Gülle, ihracatın ülke için vazgeçilmez bir enstrüman olduğunu kaydetti. Firmaların fuarda kurdukları iş bağlantılarına sevindiğini ifade eden Gülle’ye stantları ziyareti sırasında Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Başkanı Erhan Özmen ve Parantez Group Yönetim Kurulu Başkanı Zübeyde Kavraz eşlik etti.

Fuarı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal da ziyaret ederek katılımcı firmalara başarı diledi.

Dünya değirmencilik devleri İDMA’da buluşacak

Dünyanın uluslararası niteliğe sahip tek değirmen makineleri, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri fuarı olan İDMA, yurt dışı tanıtımları, sektörel derneklerle güçlü işbirliği, 150 ülkede 85 bin profesyonele ulaşan yayınları ve Parantez Uluslararası Fuarcılık’ın sektörde 15 yılı aşkın tecrübesiyle yine avantajlı yatırım yapmak isteyenlerin adresi olacak.

Dünya değirmencilik sektörünün teknoloji ve bilgi paylaşımı yaptığı bir platform olma hedefiyle yola çıkan Uluslararası Un, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Yem Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı-İDMA, sekizinci kez kapılarını açacak olmanın heyecanını yaşıyor. Tüm dünyada ekonomik daralmanın yaşandığı 2017 yılında, çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmeyi başaran İDMA, bu başarısını 2019’da da katlayarak devam ettirmeyi hedefliyor. Fuarın organizatörü Parantez Uluslararası Fuarcılık, İstanbul’daki merkez ofisi ve yurt dışı temsilcilikleri ile tanıtım faaliyetlerine kesintisiz devam ediyor. Beş kıtada, 150 ülkede, 85 bin profesyonel ve sektör temsilcisi ile sürekli irtibat sağlanıyor. Değirmencilik sektöründe 15 yıllık birikimin sonucu oluşturulan veri tabanındaki kişilere e-mail ve telefon aracılığıyla ulaşılarak İDMA’nın tanıtımı yapılıyor. Sosyal medyadaki sektörel paylaşımlarla da İDMA heyecanı canlı tutuluyor. Uluslararası fuarlarda gerek açılan stantlar gerekse katılımcı firmalara yapılan ziyaretlerle fuarın önemi anlatılıyor. Bu kapsamda şubat ayında Paris’te düzenlenen Europain 2018 Fuarı’nda, Kahire’de yüksek katılımla 18.si gerçekleştirilen Grain Tech-Egypt’te, Rusya’daki uluslararası Modern Bakery Moscow’a, Antalya’daki TUSAF 14. Uluslararası Kongre ve Sergisi’nde ve Bangkok’taki VICTAM Asia’da tanıtım yapıldı.

Fuar için şimdiden 60’ı aşkın yabancı sektörel dernek ile birlikte birçok uluslararası yayının desteği alındı. İDMA ekibi, değirmen makinesi üreticilerinin yatırım fırsatı kolladıkları Afrika ve Ortadoğu ile dünya tahıl piyasalarında söz sahibi olmaya başlayan Karadeniz havzasında yoğun mesai harcıyor. Güneydoğu Asya ile Latin Amerika da yoğun bir kampanyanın yürütüldüğü bölgeler arasında. Aralıksız devam edecek olan bu tanıtım faaliyetlerinin neticesinde İDMA 2019’a 10 bine yakın sektör profesyonelinin gelmesi bekleniyor.

20-23 Mart 2019 tarihleri arasında kapılarını açacak olan 8. İDMA, Türkiye’nin en büyük ve en köklü fuar alanı olan İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Toplam 38 bin metrekarelik bir alanda düzenlenecek olan fuarda, aralarında dünya değirmen, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri sektörünün en büyüklerinin de yer aldığı 280’i aşkın yerli ve yabancı marka stant açarak en son teknolojilerini yatırımcıların beğenisine sunacak.