AB hububat pazarı büyümeye devam edecek

Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı Tarımsal Görünüm Raporu’na göre AB’nin tahıl üretimi 2030 yılı itibariyle 320 milyon tona ulaşacak. Yerel olarak üretilen bitki bazlı protein ürünleri için yem ve gıda talebini karşılamak üzere soya fasulyesi ve bakliyat üretimi de önemli miktarda artacak.

Avrupa Birliği (AB) hububat pazarının daha da farklılaşarak büyümesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı Avrupa Birliği Tarımsal Görünüm Raporu’na göre, 2019 yılında 312 milyon ton olarak gerçekleşen AB’nin tahıl üretimi 2030 yılı itibariyle 320 milyon tona ulaşacak. Komisyon, Karadeniz bölgesinde artan üretim ile birlikte, küresel düzeyde artan rekabet nedeniyle ihracatın da orta derecede artmasını bekleniyor.

Protein bitkileri ile ilgili olarak da AB üretiminde güçlü bir büyüme bekleniyor. 2019’da 3,9 milyon ton olan üretimin 10 yıl sonra 6,3 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu büyümenin en büyük itici gücü ise hem yem amaçlı hem de insan tüketimi için bitki bazlı protein ürünleri ve yerel olarak üretilen protein kaynaklarına gelecek güçlü talep olacak. 2019-2030 AB tarımsal görünümüne göre, Çin’deki Afrika domuz gribi krizi ve diyetlerde bitki bazlı proteine geçiş, önümüzdeki on yıl boyunca AB tarım pazarlarını yeniden şekillendirebilir. Bu da domuz eti fiyatlarının dalgalanmasına ve daha fazla bakliyat ile soya yetiştirilmesine yol açabilir.

Raporda, “Daha fazla rekabete rağmen, hububat üretiminin yerel yem ve endüstriyel kullanımlar için az da olsa artması ve istikrarlı bir küresel talep sağlaması bekleniyor. Yerel olarak üretilen bitki bazlı protein ürünleri için yem ve gıda talebini karşılamak üzere soya fasulyesi ve bakliyat üretimi büyümeye devam edecektir. ”ifadelerine yer verildi. AB’de tahıl ekili alanı şu anda yağlı tohumlardan dört kat daha büyük. Söz konusu dönemde tahıl ekim alanının yaklaşık yüzde 1 oranında artması ve 55,6 milyon hektara ulaşması, yağlı tohum alanının ise 200 bin hektar azalarak 11,4 milyon hektara düşmesi bekleniyor. Buna karşın, her ne kadar bir önceki 10 yıla göre daha yavaş bir hızda olsa da, bakliyat alanının her yıl bir önceki yıla göre yüzde 4 artışla 2030’da 2,4 milyon hektara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre küresel talep güçlendikçe dünya buğday ticareti de büyümeye devam edecek. AB, yüksek toprak verimliliği ve önemli ithalatçı pazarlara yakın konumu sayesinde üçüncü ana ihracat bölgesi olmayı sürdürecek. Raporda buğday ticaretiyle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Karadeniz gibi yakın bölgelerden gelen rekabet gittikçe artıyor. Bu ihracatçılar, ürünlerinin kalitesini ve lojistik altyapısını geliştirirken pazar erişimini de genişletiyor. Karadeniz bölgesinin, 2030 yılında yaklaşık 27 milyon ton ihracat yapabilecek olan AB’nin zararına olacak şekilde ek pazar payı kazanması bekleniyor. Aynı trend, AB ihracatının 9,1 milyon tona ulaşabileceği arpa için de bekleniyor. Buna karşılık, AB mısır ithalatı özellikle raporda incelenen dönemin başında güçlü kalacaktır, ancak sonuçta hayvan yemi talebinin zayıflaması nedeniyle istikrar kazanması beklenmektedir. AB buğday ve mısır fiyatlarının sırasıyla 214 €/ton ve 211 €/ton seviyesine ulaşması bekleniyor. AB buğday fiyatlarının dünya fiyatına doğru yaklaşması öngörülüyor.”

Kaynak: Değirmenci Dergisi

Bühler’den yeni nesil tahıl analiz cihazı

Bühler’in yeni geliştirdiği NIR Multi Online Analyzer MYRG tahıl analiz cihazı, farklı ölçüm noktalarında hammadde ve son ürünlerin gerçek zamanlı analizini, devam eden üretimin akıllı ve sürekli kontrolünü sağlıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre MYRG’nin tedarik kapsamı artık mısır ürünleri için önceden kalibre edilmiş uygulamaları da içeriyor. Üretim ortamında sadece ölçüm sondası bulunuyor. Hammadde için sensörler; nemi, yağ ve lif içeriğini, nişasta ve proteini ölçmek için ön temizlemeden sonra konumlandırılıyor. İşlemin diğer ucunda sensörler, bitmiş ürünün parametrelerini ölçüyor. Cihaz toplu ölçeklere uyarlama için de ideal. En yeni Bühler NIR nesli ile bir spektrometre 6 farklı ölçüm noktasını değerlendirebiliyor. Bühler, MYRG’nin dayanıklılığı ve güvenilirliği ile öne çıktığını belirtiyor.

Atta unu üretmek için kompakt çözüm: PesaMill

Farklı buğdaylardan üretilen Atta unu; Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’te temel gıdalar olan çapati, roti ve puri gibi ekmek çeşitlerinin yapımında kullanılıyor. Bu unlar için kullanılan geleneksel değirmenlerdeki sağlıksız değirmen taşlarının yerini almak için Bühler, tam tahıllı Atta unu üretimi için PesaMill MDGA’yı geliştirdi. Ürün hem Hint yarımadasının pazarlarında hem de dünya genelinde başarıyla tanıtıldı. Atta ununun endüstriyel üretimi için geliştirilen PesaMill, günlük 75 ton veya 150 ton kapasite sağlayan iki modelde üretiliyor. Bühler’den yapılan açıklamaya göre PesaMill öğütme işlemi daha esnek, daha fazla verimli ve enerji tasarruflu. Makinenin bakımı kolay ve daha yüksek gıda güvenliği sunuyor. Atta unu tipik olarak Hindistan’da günde 10 tona kadar kapasiteye sahip yüzlerce küçük taş değirmeni tarafından üretilmekte. Bühler, saatlik kapasitesi 700 kg olan kompakt ve yerden tasarruf sağlayan bir öğütme sistemi olan AlPesa MDGM ile bu küçük chakki değirmenlerine bir alternatif geliştirdi.

AlPesa öğütme sistemi, PesaMill’in kanıtlanmış teknolojisine dayanmaktadır ve yüksek basınçlı bir değirmen, bir elek makinesi, bir torbalama istasyonu ve kontrol sistemine sahip bir anahtar dolabı içermektedir. AlPesa tek başına çalıştırılabilir veya mevcut bir değirmene entegre edilebilir. AlPesa öğütme sistemi, otantik tadıyla mükemmel hijyenik Atta unu üretimine girmek için uygun maliyetli bir çözümdür.

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’ten 40 milyondan fazla insan anavatanlarının dışında yaşıyor ve şimdiye kadar geleneksel Atta ununu eski memleketlerinden satın almak zorunda kalıyorlardı. AlPesa öğütme sisteminin küresel versiyonu sayesinde Bühler, Hint diasporasının bu üyelerine Atta unu tedarik etmeyi mümkün kıldı.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

Cihangir Fikri Saatçioğlu’na yeni görev

Değirmen makineleri sektörünün önde gelen firmalarından Çift Kartal Değirmen Makinleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihangir Fikri Saatçioğlu yeni bir görev üstlendi. 11 Ocak’ta gerçekleştirilen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri seçimlerinde DEİK Tacikistan İş Konseyi Başkanlığı’na, Çift Kartal Değirmen Makineleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Pazarlama Direktörü Cihangir Fikri Saatcioğlu seçildi.

DEİK, Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, müteahhitlik ve lojistik başta olmak üzere, dış ekonomik ilişkilerini yürütme; yurt içi ve yurt dışında yatırım imkânlarını araştırma; Türkiye’nin ihracatını artırmaya katkı sağlama ve benzeri iş geliştirme çalışmalarını koordine etmekle görevlendirilmiş kurumdur.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

Alapros, yeni nesil valsi Onz’u tanıttı

Değirmen makineleri sektörünün önde gelen firmalarından Alapros tarafından üretilen yeni nesil Roller Miller Onz, görücüye çıktı.

Tahıl işleme teknolojileri alanında dünyanın lider firmalarından biri olmayı hedefleyen Alapros, yeni nesil bir vals geliştirdi. ‘Onz’ ismiyle piyasaya sürülen ürün, Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği’nin (IAOM) Dubai’de düzenlediği konferansta ilk kez tanıtıldı. Ünlü bir İtalyan tasarımcı tarafından tasarlanan ‘Roller Mill Onz’un üstün teknoloji ve yenilikçi tasarım anlayışına sahip olduğunu belirten Alapros Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Alapala, yeni nesil valsin ziyaretçilerin ilgisini çektiğini ifade etti. Mehmet Alapala, yeni valsin, yapay zeka kontrollü ‘insansız fabrika’ diye tabir edilen üretime ve Endüstri 4.0’a tamamen hazır olduğunu dile getirirken, “Yeni üretilen valslerin gövdeleri karbon fiber teknolojisi ile daha sağlam ve daha hafif. Gıda üretiminde kullanılan bu yeni teknoloji, değirmen projelerinin yatırımcılar için daha verimli ve daha az maliyetli olmasını sağlıyor.” diye konuştu.

Çorum’da toplam 15 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan Alapros, Endüstri 4.0’a uygun modern üretim tesisi ve deneyimli uzman ekibi ile değirmencilik sektöründe entegre tesisler için makina ve ekipman imalatı, dizayn, diyagram, otomasyon ve komple anahtar teslim tesis kuruluşu gibi konularda hizmet veriyor.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

Bühler, un katkısı birimini İsviçreli Bakels’e sattı

Bühler Group, un katkı maddeleri birimini, yenilikçi fırın malzemeleri ve uygulama çözümleri üreten İsviçreli Bakels’e sattı. İki şirket, değirmencilik ve unlu mamul müşterilerine un içerik çözümleri sunmak için Bakels’in öncülüğünde stratejik işbirliği yapacak.

Bühler un katkı maddeleri birimini İsviçreli şirketler grubu Bakels’e sattığını duyurdu. Çin merkezli Bühler Bangsheng Food Ingredients (Guangzhou) Co. Ltd.’nin tüm hisseleri 18 Aralık’ta Bakels Group’a devredildi. Bühler Tahıl & Gıda Birimi CEO’su Johannes Wick, “Bakels ile un katkı maddeleri çözümleri için mükemmel bir sahip ve stratejik bir ortak bulduk” dedi.

Bakels, 2.750’den fazla çalışanı olan İsviçreli bir firma. Ana odak noktası fırıncılık ve şekerleme malzemeleri. Anlaşmayla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Bakels’ın Genel Müdürü Armin Ulrich, “Un katkı maddeleri şimdiye kadar portföyümüzde eksik olan bir bağlantıydı. Bühler’in iyi konumlandırılmış işini devralarak bu boşluğu kapatmanın ve Çin’deki pozisyonumuzu güçlendirmenin heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Ulrich, Bakels’in un katkıları işini geliştirmek için Bühler’le ortaklık yapacağını da sözlerine ekledi. İki şirket, değirmencilik ve unlu mamul müşterilerine un içerik çözümleri sunmak için Bakels’in öncülüğünde stratejik işbirliği yapacak.

Dünya değirmencilik sektörünün lider firmalarından Bühler, 2010 yılından bu yana un katkı maddeleri sektöründe de faaliyet gösteriyordu. Bu süre zarfında şirket bu alandaki uzmanlığını ve müşteri ilişkilerini geliştirdi. Şirket, son yıllarda Çin pazarına odaklanarak kârlılığını ispatladı. Unlu mamuller için artan talep, gıda güvenliği standartlarının artması ve besin değeri yüksek gıdaların yükselişi konularının hepsinde un katkı maddeleri birimi oldukça olumlu bir görünüm veriyordu.

Bühler’in stratejik yönü, süreç çözümlerini ve müşteri hizmetlerini temel alıyor. Johannes Wick, konuyla ilgili açıklamasında, “Bühler, varlıkların yaşam döngüsü boyunca daha iyi danışmanlık yetenekleri sağlamak için tüm değer zincirini anlamak amacıyla un malzemeleri sektöründe faaliyet göstermiştir. Artık çok çeşitli segmentlerde faaliyet gösteren profesyonel ortağımız sayesinde bunu daha da iyi yapabiliriz. Bakels’in sahip ve Bühler’in ise stratejik bir ortak olması durumunda, bu işletmenin küresel ölçekte tüm potansiyelini açığa çıkarabileceğine inanıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

Beş un derneğinden KKTC çıkarması

Türk un sanayisinin büyük bir kısmını temsil eden Güneydoğu, Dicle ve Anadolu Un Sanayicileri tarafından KKTC’de düzenlenen “2019/2020 Hasat Yılı ve Hasat Sonrası” panelde bir ilk gerçekleşti. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, toplantıda buğday satış fiyatını açıkladı. Buna göre; Yerli Anadolu Kırmızı Sert No:2 ile ithal 12,5 protein ekmeklik buğdayları 1.450 TL/tondan, ithal 13,5 protein ekmeklik buğdayları 1.475 TL/tondan satışa açıldı.

Anadolu Un Sanayicileri Derneği (AUSD), Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) ve Dicle Un Sanayicileri Derneği’nin (DUNSAD) işbirliğinde 18-20 Ekim 2019 tarihleri arasında Kıbrıs’ta “2019/2020 Hasat Yılı ve Hasat Sonrası Öngörüleri “ konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıya; Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Orhan Ercan, AUSD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Özkaşıkçı, GUSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak, GUSAD Onursal Başkanı Erhan Özmen, Çukurova Un Sanayicileri Derneği (ÇUSD) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Bağış, Ege Un Sanayicileri Derneği (EUSD ) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan ve Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ile derneklerin yönetim kurulu üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

TMO BUĞDAY SATIŞ FİYATINI KKTC’DE AÇIKLADI
Toplantıda, TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, buğday satış fiyatlarını açıkladı. Daha önceki yıllarda buğday alım ve satış fiyatı birlikte açıklanırken, bu yıl sadece alım fiyatı açıklanmıştı. Güldal, konferans yaptığı konuşmada yeni sezona ilişkin ülkemiz ve dünya hububat piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirdi. 2019 yılına ilişkin hububat üretim rakamları, piyasa fiyatları ve öngörüleri değerlendiren Güldal, TMO olarak hasadın bitmesini müteakip bir sonraki sezona kadarki süre zarfında atılacak adımların planlandığını aktardı. Güldal, “Anlık olarak hem yurt içi hem dünya piyasalarını, fiyat hareketlerini takipteyiz. Kurumumuz stoklarının piyasa istikrarının sigortası olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda iç alımlarımıza ilave olarak doğru zamanda ithalat yoluyla buğday ve arpa stoklarımızı takviye ettik ve etmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte piyasalarda istikrarı korumak için her türlü gerekli tedbiri alacağız” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, 2019/2020 dönemi satış politikaları ve kasım ayı sonuna kadar geçerli satış fiyatlarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Yerli Anadolu Kırmızı Sert No:2 ile ithal 12,5 protein ekmeklik buğdayları 1.450 TL/tondan, ithal 13,5 protein ekmeklik buğdayları 1.475 TL/tondan, yerli ve ithal arpaları ise 1.225 TL/tondan satışa açıyoruz. Yeni sezonun ilk satış fiyatlarının memleketimiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Üretim ve ticaretin hassas bir denge işi olduğunu belirten Güldal, “Bu sektöre alın terini akıtan üreticilerimiz ve bu nimeti sofralarımıza taşımak için emek veren sanayicilerimiz, bizler için kıymetlidir. Bizler emeklerinizin değerini görüyor ve bu hizmetlerin karşılığını verebilmek adına elimizden gelen tüm gücümüzle destek olmak için çalışıyoruz. Alacağımız kararlar ve uygulayacağımız politikalarla ülke menfaatimizi gözetmek başta olmak üzere siz sanayicilerimizin başarılarına da katkı sağladığımıza inanıyoruz. Nitekim un ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikinci olmamız, son 10 yılda un ihracatımızı 2 katına, makarna ihracatımızı 6 katına, yumurta ve beyaz et ihracatımızı 4 katına çıkarmamız bu başarının göstergesi” diye konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan AUSD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Özkaşıkçı ise sektörün devletle olan ilişkilerine değinerek gelecek dönemlerde de devletle ilişkilerin en iyi ve en üst düzeyde olması için çalışacaklarını ifade etti. Özkaşıkçı; “Ekmek, Türk halkının en önemli besin kaynağı. Fiyatları arttıramıyoruz. Çünkü buğday da ekmek de siyasi bir ürün. Buğday üretiminin artması için ya fiyat arttıracağız ya da çiftçiye destek vereceğiz” dedi.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

Ekmeklik ve makarnalık buğday ekimi daha karlı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Bu sene, önümüzdeki sene ve daha sonraki seneler buğday için daha avantajlı olacaktır. Üreticilerimiz özellikle, ekmeklik ve makarnalık buğday ekimine önem verirse daha karlı bir yatırım yapmış olacaklardır” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, son yıllarda çiftçinin özellikle bazı alternatif ürünlere yönelmesi nedeniyle buğday üretiminin bir miktar azaldığını söyledi. Hem Türkiye’de duyulan ihtiyaç hem de buğdayın un ve makarna ihracatındaki yeri hakkında bilgi veren Güldal, şöyle konuştu: “Anavatanı Anadolu olan buğdayın tekrar yılda 21,5 milyon ton civarında üretilmesi gerekmektedir. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı prim ve gübre desteklerini yüzde 100 arttırdı. TMO olarak da bu sene alım fiyatlarımızda özellikle şunu vurguladık; çiftçi buğday ekerse mutlu, memnun ve karlı bir üretim yapmış olur. Bu sene, önümüzdeki sene ve daha sonraki seneler buğday için daha avantajlı olacaktır. Üreticilerimiz özellikle, ekmeklik ve makarnalık buğday ekimine önem verirse daha memnun kalacaklar, daha karlı bir yatırım yapmış olacaklardır.”

Tarımsal ürün deseni içerisinde buğdayın önemini her fırsatta vurgulamaya çalıştıklarını ifade eden Güldal, Türkiye’nin buğday üretiminin önceki yıllarda olduğu gibi 21,5 milyon ton seviyelerine gelmesi gerektiğini, bu amaçla her türlü kurumsal desteğin verildiğini kaydetti.

İTHALATI, TİCARETİN İHTİYACI İÇİN YAPIYORUZ
Üreticilerin buğday konusunda daha duyarlı olması gerektiğini, bu ürünün her açıdan Türkiye’ye kazanç sağladığını vurgulayan Güldal, şöyle devam etti: “Türkiye’nin yıllık, yaklaşık 19 milyon ton buğday ihtiyacı var. 5-6 milyon ton da ithalat yapıyoruz. İthalatımızı ihtiyacımızdan dolayı değil, ticaret için yapıyoruz. Türkiye özellikle un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisidir. Dolayısıyla, 5-6 milyon tonluk buğday ithalatının Türkiye’ye yaklaşık 1,4 milyar dolar gibi tarımsal ihracat katkısı vardır. Bu önemli bir tarımsal gelirdir. Bunu göz ardı etmemek lazım.”

Güldal, buğdaydan üretilen un ve makarnanın ihracatını yaparken, iç piyasanın da bozulmaması gerektiğini, bunun için de TMO’nun stoklarının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

Türk değirmencilik sektörünün büyük kaybı

Türk değirmencilik endüstrisi önemli bir değerini yitirdi. Türkiye ve Konya iş dünyasının gözde isimlerinden Genç Değirmen A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Konyaspor Yönetim Kurulu üyesi A.Kerim Selek, 43 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İş dünyasının genç ve gözde isimlerinden Genç Değirmen AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı ve Konyaspor Yönetim Kurulu üyesi A.Kerim Selek vefat etti. Konya merkezli Genç Değirmen’i sektöründe dünya çapında bilinen bir marka haline getiren Selek, yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. Pankreas kanseri teşhisi konulan Selek, son bir yıldır bu hastalığı yenmeye çalışıyordu. Selek evli ve 2 çocuk babasıydı.

A.Kerim Selek’in cenazesi, 20 Ekim Pazar günü Konya Hacıveyis Camisi’nde kılınan namaz sonrası Mevlana Türbesi’nin karşısındaki tarihî Üçler Mezarlığın’da dualarla toprağa verildi. Konya iş, siyaset ve spor dünyasından birçok isim, Selek ailesini bu zor günlerinde yalnız bırakmadı. Spor dünyasının da yakından tanıdığı bir isim olan Selek’e son vazifesini yerine getirenler arasında Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman da vardı.

Dünyanın farklı coğrafyalarında kurduğu referans tesislerle Türk değirmencilik endüstrisinin yurt dışında prestij kazanmasına katkı sağlayan Genç Değirmen’in Yönetim Kurulu Başkanı A.Kerim Selek, 1976 yılında Konya’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Konya Özel Lale Lisesi’nde tamamladı. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yine Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı. Üniversite eğitimi boyunca aynı zamanda iş hayatının içerisinde yer aldı. 1999 yılından bu yana Genç Değirmen’in yönetim kurulu başkanlığını yapıyordu.

Lider ve vizyoner kimliğiyle şirketini kısa zamanda sektörün öncü firmalar arasına sokmayı başaran Kerim Selek, son yıllarda yaptığı yatırımlarla firmasının değirmencilik endüstrisindeki pazar payını artırmasını sağladı, şirketin, Avrupalı rakipleriyle rekabet eder aşamaya gelmesi yolunda önemli adımlar attı. Çevre duyarlılığı ile de örnek bir sanayici olan Selek, gelecek kuşaklara yaşanabilir, temiz bir çevre bırakma hedefi doğrultusunda Konya’daki fabrikaya doğa dostu enerji sistemleri entegre ettirmiş, bu projesiyle büyük takdir toplamıştı.

Parantez Group olarak merhuma Allah’tan rahmet, Selek ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük bir kısmını temsil eden Anadolu Un Sanayicileri Derneği (AUSD), Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) ve Dicle Un Sanayicileri Derneği (DUNSAD) Kıbrıs’ta, “2019/2020 Hasat Yılı ve Hasat Sonrası” konulu konferans düzenleyecek.

Ticaret Bakanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin katılım sağlayacağı ortak konferans Anadolu Un Sanayicileri Derneği, Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği ve Dicle Un Sanayicileri Derneği’nin iş birliğinde 18-20 Ekim 2019 tarihleri arasında Kıbrıs’ta düzenlenecek, “2019/2020 Hasat Yılı ve Hasat Sonrası” konulu toplantıda ülke ve dünya gündemleri masaya yatırılacak.

AUSD, GUSAD ve DUNSAD ortak organizasyonunda Concorde Luxury Resort Hotel Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek programın açılış konuşmasını Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar, GUSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mesut Çakmak , AUSD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Özkaşıkçı, DUNSAD Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Duyan ve Çukurova Un Sanayicileri Derneği Başkanı Bekir Bağış yapacak. Açılış konuşmalarının ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, “Küresel ekonomi politiğin, ticaretin geleceği ve Türkiye’ye etkileri” konulu bir sunum yapacak.

Yurt içi ve yurt dışı pazarların nabzının tutulacağı panelde ise “2019/2020 Hasat Yılı ve Hasat Sonrası Öngörüleri” değerlendirilecek. Moderatörlüğünü Victam international Türkiye ve Ortadoğu Temsilcisi Edip Hilmi Aktaş’ın yapacağı panelde sektöre birçok alanda hizmet eden GUSAD Onursal Başkanı duayen işadamı Erhan Özmen ‘Sektörel Ufuk Turu’ ile katılımcılara yol gösterecek.

Panel kapsamında Anadolu Un Sanayicileri Derneği (AUSD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Özkaşıkçı, “Türkiye buğday üretimi ve yapısal sorunları”na dikkat çekecek.

Rusya Tarım Piyası Araştırmaları Kurumu Genel Müdürü Dr. Dimitri N. Rylko, “Karadeniz ve Rus Buğday Pazarı” ve Ukrayna Değirmenciler Birliği Başkanı Rodion Rybchinskiy, “Ukrayna buğday piyasası 2019/2020 Üretim, Kalite, Fiyat, İhracat pazarları” hakkında görüşlerini katılımcılarla paylaşacak.

Kaynak: Değirmenci Dergisi

1 2 3